PRİNA

Kuru, Çekirdek  ve Yıkanmış Pirina

KURU PRİNA

Zeytinin çekirdek ve etli kısmının kurutulmuş ve yağı alınmış prina halidir. Kül miktarı çok az olup cüruf yapmaz. Diğer katı yakıtlar gibi karıştırılıp kül almak gerektirmez. Sanayi kazanlarında ve stokerli kat kalorifer kazanlarında çok yüksek randıman verir.

ÇEKİRDEK PRİNA

Çekirdek Pirina 4 mm eleklerde elenerek zeytinin etli kısmı ayrıştırılıp ve çekirdek kısmı elde edilir. Kuru prinaya göre kalori değeri daha yüksek, rutubet ve kül oranı daha düşüktür.

Ekonomiktir, diğer yakıtlara türlerine göre daha ucuzdur. Çevre dostudur, havayı kirletmez. Kalorisi oldukça yüksek olan çekirdek pirinanın, ısıl değerleri 3500-5500 kcal/kg arasındadırdır. Verimi yüksektir, yanma esanasında cüruf oluşmaz. 1 Ton çekirdek pirinanın külü yalnızca 20 kg’dır. Yanma potasına zarar vermez, helezon sıkıştırmaz. Hava ihtiyacı kömürün %20’si kadardır. Kazan dairesinde duman oluşmaz. Redüktörler ve fanlar daha düşük kapasitede çalıştığı için elektrik tasarrufu sağlar.

YIKANMIŞ ÇEKİRDEK PRİNA

Yıkanmış çekirdek pirina, kuru pirina ve çekirdek pirinaya göre tamamen kokusuz bir yakıttır. Kül oranı % 1’dir. İstiflendiği depoda kesinlikle koku yapmaz. Kalori değeri 5500’e kadar ulaşmaktadır. Zeytinden elde edilen yakıtların en yüksek kalorilisi ve en temizidir.